Kamperen steeds populairder

8 april 2026

Kamperen – met je eigen tent of caravan – lijkt dit jaar populairder dan ooit. HISWA-RECRON ziet een stijging in het aantal geboekte overnachtingen ten opzichte van vorig jaar in dezelfde periode. De totale pickup in de kampeermarkt ligt tot nu toe gemiddeld 5,5 procent boven 2025. Dit betreft een nagenoeg gelijke verdeling tussen de Nederlandse en Duitse markt. Hemelvaart en Pinksteren komen vrijwel overeen met 2025 (respectievelijk 0% en 2,5 procent toename).

Het voorseizoen – daarmee wordt mei–juni bedoeld, buiten de speciale perioden – laat een opvallende stijging van 25 procent zien. Dit is echter primair een kalendereffect: Pasen, Hemelvaart en Pinksteren vallen vroeger. Hierdoor zijn er simpelweg meer boekbare nachten beschikbaar in deze periode. Dit getal vraagt dus om voorzichtige interpretatie. Geboekte nachten voor de zomervakantie staan nu op een toename van 4 procent.
De vraag naar kamperen in Nederland ontwikkelt zich dus gezond. Een groot deel van de opvallende uitschieters, zowel positief als negatief, is te verklaren door kalendereffecten en capaciteitsgrenzen, niet door fundamentele verschuivingen in boekingsgedrag. (bron: LeisurePeaks)

Verschuiving van verhuur naar eigen middelen
HISWA-RECRON merkt een verschuiving van verhuur van vakantiehuisjes naar het ‘goedkopere’ kamperen. Kamperen is relatief goedkoop ten opzichte van andere verblijfsmogelijkheden. Kamperen (met je eigen tent of caravan) valt immers onder het lage btw-tarief. Terwijl verblijven in een verhuurobject (chalet, bungalow, stacaravan op een camping of vakantiepark) sinds dit jaar onder het hoge btw-tarief valt. Meer mensen die graag op een camping of vakantiepark vakantie vieren, zullen eerder overwegen om met eigen middelen te gaan dan een huisje te huren.

Voldoende aanbod
Toch is het niet zo dat er geen kampeeraanbod meer is. Er is nog steeds voldoende plek. Misschien niet overal, niet op de populairste plekken en niet in elke periode maar er is nog wel beschikbaarheid.

Tussenseizoen
HISWA-RECRON merkt op dat de sterke scheiding tussen voorseizoen en hoofdseizoen verdwijnt. Er komt een soort tussenseizoen die populairder wordt (de randen van de zomer).

Onrust in de wereld
Er is veel onrust in de wereld. Zoals de oorlog in het Midden-Oosten. HISWA-RECRON vermoedt dat meer mensen minder risico nemen om ver weg te gaan op vakantie. Zij kiezen voor een vakantie dichtbij, waarbij ook de hogere brandstofprijzen mee kunnen spelen. Evenals de hoge prijzen voor vliegtickets en de dreiging van een kerosinetoeslag. 
Kamperen is daarentegen goed te doen met de auto. Spullen achterin of aanhanger of caravan erachter, en gaan. Een dergelijke vakantie met de auto voelt veiliger voor veel mensen.

Achtergrondinformatie

Hoger voorzieningenniveau
Sinds de coronaperiode heeft kamperen een lift gekregen. De vrijheid en ‘een vakantie dichtbij’ werden toen herontdekt. Daarnaast is het voorzieningenniveau vaak sterk omhoog gegaan. Het is niet meer met je wc-rol onder de arm, maar in veel gevallen bestaat kamperen met privésanitair.

Nieuwe doelgroepen
Kamperen kent intussen veel nieuwe doelgroepen. Zoals:

  • 55-plussers die kiezen voor het campingleven vanwege de combinatie van vrijheid, comfort en natuurbeleving. Ze zoeken rust en ruimte, maar ook gezelligheid, veiligheid en goede voorzieningen. Met hun caravan of camper trekken zij graag door het land, vaak buiten het hoogseizoen, om op een ontspannen manier te genieten van mooie plekken en het buitenleven. Deze steeds meer vitalere doelgroep is daarmee van toenemend belang voor campings in Nederland.
  • Mensen die het buitenleven omarmen, behoefte hebben aan rust en ruimte. Terugverlangen naar vrijheid, eenvoud, back to basic, de natuur. De trend van slow tourism.
  • Mensen die willen werken aan hun gezondheid of mentaal herstel, een digital detox willen doen.
  • Mensen die kamperen combineren met speciale programma’s/workshops/clinics zoals welzijn/mentaal (yoga en meditatie), creatief (schilderen, schrijven), voeding (afvallen) of sportief (hiken, ijsbaden, muay thai)
  • Mensen (digital nomads) die een ‘workation’ doen: zij combineren werk + vakantie. Dankzij de trend van thuiswerken, is dit ook steeds meer gangbaar. En wifi-verbindingen zijn tegenwoordig overal goed.
  • Mensen die vanuit klimaatverandering en duurzaamheid de keuze maken om te kamperen. Daarbij is dicht bij huis verblijven het meest duurzaam. Kamperen is eco friendly.
Terug naar overzicht